Kulttuurin tuulahduksia

Teksti: Tanja Rantalainen

Kesän kynnyksellä yhdistys järjesti ensimmäisen kahdesta kuvailutulkatusta opastuskierroksesta Suomen kansainvälisesti tunnetuimpaan kotimuseoon, Järvenpäässä sijaitsevaan Ainolaan. Säveltäjä Jean Sibelius ja Aino Sibelius muuttivat Ainolaan, kun arkkitehti Lars Sonckin perheelle suunnittelema talo oli valmistunut vuonna 1904. Maailmanmaineen kynnyksellä oleva säveltäjä oli tuolloin 38-vuotias. Jean Sibelius asui Ainolassa 53 vuotta ja sävelsi siellä suurimman osan tuotannostaan.

Aiemmin keväällä Ainolan museonjohtaja Julia Donner kutsui yhdistyksen toimijoita kertomaan, miten kotimuseo voisi paremmin palvella näkövammaisia asiakkaitaan. Yhdistyksen puheenjohtaja Eija-Liisa Markkula ja kulttuuritoimikunnan puheenjohtaja Sari Kekkonen kertoivat näkemyksiään moniaistisesta museokäynnistä näkövammaisen kannalta. Ainolan väen avoin suhtautuminen saavutettavuuteen ja tahtotila pohtia palveluitaan erilaisten yleisöjen kannalta teki meihin vaikutuksen. Toinen kuvailutulkattu opastuskierros Ainolaan järjestetään 24.8.2019.

Syyskuun 7. testaamme Tiedekeskus Tuorlan saavutettavuutta, kun järjestämme observatorioon retken yhteistyössä Varsinais-Suomen Näkövammaiset ry:n kanssa. Retki on innostava mahdollisuus tutustua paremmin paitsi tähtitieteeseen, myös Turun seudun näkövammaisiin astronomian ystäviin. Kulttuuripalvelu valitsee vuosittain Näkövammaisten liiton alueyhdistyksen, jonka kanssa se tekee tavallista tiiviimpää yhteistyötä. Vuonna 2019 olemme kääntäneet katseet Varsinais-Suomeen. Yhdistyksen vuosikokouksessa Turussa kokouksen osallistujille esiintyivät huikeat varsinaissuomalaiset muusikot Minja Survonen ja Minna Starkkila.

Tarkemmat tiedot Ainolan ja Tuorlan retkistä ja kaikista syksyn tapahtumista löydät yhdistyksen internet-sivuilta osoitteesta www.kulttuuripalvelu.fi

Ennen vilkkaan syyskauden käynnistymistä Kulttuuripalvelun väki rauhoittuu nauttimaan kesästä. Suloista suvea myös kaikille Kajastuksen lukijoille,
toivottaa kulttuurisihteeri